W tym roku wszystkie osoby rozliczające się z fiskusem mogą przekazać na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego nie – jak w latach ubiegłych – 1% podatku dochodowego, lecz 1,5%! Zwiększona kwota w żaden sposób nie uszczupla domowego budżetu, zmiana natomiast wynika z wprowadzenia nowego ładu podatkowego. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu na konta fundacji i innych organizacji uprawionych do otrzymania części naszego podatku dochodowego wpłyną o wiele większe kwoty aniżeli rok temu. I chociaż wydawać by się mogło, że 1,5% to niewiele, w przypadku tysięcy wpłat saldo konta może wyglądać imponująco! O tym, że warto pomagać, nikogo nie trzeba przekonywać. Tym bardziej że wpisując nazwę organizacji i jej numer KRS, z tytułu przekazania środków nie ponosimy żadnych kosztów. Nie trzeba również dokonywać przelewów. Jedyne, co należy zrobić, to w terminie złożyć deklarację – resztą zajmą się pracownicy urzędu skarbowego. Najczęstszym problemem, z którym borykają się podatnicy, jest wybór organizacji pożytku publicznego. Przekazując pieniądze, chcemy mieć pewność, że środki zostaną odpowiednio spożytkowane, a nie przeznaczone chociażby na cele statutowe, jak zakup kawy. Dlatego zanim wpiszemy numer KRS, dokładnie zapoznajmy się z zakresem działalności danej organizacji. Niektóre fundacje zrzeszające dzieci pozwalają na wpłaty bezpośrednio na subkonta. Oznacza to, że zgromadzone środki umożliwią rehabilitację danego podopiecznego. Ta forma wsparcia budzi jednak wątpliwości. Co bowiem z dziećmi, których rodzice nie są zatrudnieni w dużych zakładach i nie mogą liczyć na przychylność przyjaciół?
Przekazać 1,5% podatku możemy, jeśli składamy PIT-28 (termin wpływu do urzędu skarbowego mija 28 lutego), a także PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38. W przypadku tych ostatnich czas na wysłanie deklaracji mija 2 maja, ponieważ ostatni dzień kwietnia jest ustawowo wolny od pracy. Co ważne, o zachowaniu terminu decyduje stempel Poczty Polskiej, a nie fizyczne dostarczenie listu. My zachęcamy wszystkich podatników do przekazania dokumentów online, czyli w wersji elektronicznej. Jest to wygodna forma kontaktu z fiskusem, a obsługa platformy nikomu nie sprawi trudności, tym bardziej że osoby zatrudnione na umowę o pracę po zalogowaniu na stronie Ministerstwa Finansów znajdą nie tylko swój zeszłoroczny PIT, ale również dowiedzą się, czy mogą liczyć za zwrot, czy też muszą uiścić dopłatę. W przypadku potwierdzenia danych elektronicznie kwota należytego podatku zostanie przekazana przez urząd w ciągu 45 dni (w przypadku wysłania dokumentów pocztą termin wynosi 3 miesiące).
Wspomóc organizacje pożytku publicznego mogą nie tylko osoby pracujące czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale również emeryci i renciści. W tym celu wystarczy złożyć – najpóźniej do 2 maja – PIT-0. Jeśli mamy problemy z samodzielnym wypełnieniem zeznania, warto skorzystać z usług biura rachunkowego.
Czekamy na Wasze listy!
Jeśli wśród Waszych znajomych są osoby uprawnione do otrzymania 1,5% podatku – koniecznie dajcie nam znać!
Na Wasze listy czekamy pod adresem kontakt@panoramaslaska.pl
Wszystkie zgłoszenia zawierające dane fundacji i cel zbiórki będziemy publikować na naszym profilu na FB, a także na stronie internetowej. Z kolei wybrane apele zamieścimy w papierowym wydaniu gazety! Publikacje od osób prywatnych są bezpłatne.